Haberler / BKM Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
23.08.2017

Bültene ait dosyalar

İnternetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha!

BKM'nin 2017 yılı temmuz ayı verilerine göre mobilya, market ve giyim sektörlerinde temmuz ayı içerisinde internetten yapılan ödemeler ikiye katlanırken, son 1 yılda internetten yapılan toplam kartlı ödeme tutarı 85 milyar TL'ye ulaştı. Yine temmuz ayında kartlarla yapılan “Motorlu Taşıt Vergisi” ödemelerinin 3'te 2'si ise internetten gerçekleştirildi.
 
2017 yılı sonunda internetten kartlı ödeme tutarı yaklaşık 100 milyar TL'ye ulaşacak
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2017 yılı temmuz ayı verilerini açıkladı. BKM'nin verilerine göre internetten ödeme alışkanlıklarının her geçen gün artması kartlı ödeme istatistiklerine de yansırken, 2016 yılı Ağustos-2017 yılı Temmuz dönemi arasını kapsayan son bir yılda 84,7 milyar TL internetten kartlı ödeme yapıldığı görülüyor. Yıllık %44 olan büyüme hızının bu seviyede devam etmesi halinde 2017 yılı sonunda internetten kartlı ödeme tutarının yaklaşık 98,4 milyar TL'ye ulaşacağı öngörülüyor.

Tablo 1: İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) Gelişimi
Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) 2016 Ağustos-
2017 Temmuz
2017 Yıl Sonu
(Tahmini)
Yıllık Büyüme
İnternetten Yapılan Kartlı Ödemeler 84,7 98,4 %44
 
Mobilya, market ve giyim sektörlerinde internetten kartlı ödemeler 2'ye katlandı
Temmuz ayı içerisinde yapılan internetten kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde ise 144 milyon TL ve geçen yılın aynı dönemine göre %149 artışla mobilya ve dekorasyon internetten en fazla kartlı ödeme artışı görülen sektör oldu. 363 milyon TL ve %119 artışla market ve AVM, 350 milyon TL ve %102 artışla giyim ve aksesuar, 106 milyon TL ve %91 artışla ise sağlık ürünleri/kozmetik sektörü internetten en fazla kartlı ödeme artışı görülen sektörler arasında yer aldı.
 
Tablo 2: İnternetten Yapılan Kartlı Ödemelerde En Fazla Artış Görülen Sektörlerin Dağılımı (Milyon TL)
Sektörel Kartlı Ödeme Tutarı (Milyon TL) 2016 Temmuz 2017 Temmuz Değişim
Mobilya ve Dekorasyon 58 144 %149
Market ve AVM 166 363 %119
Giyim ve Aksesuar 174 350 %102
Sağlık Ürünleri/Kozmetik 55 106 %91
 
Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde kredi kartları tercih edildi
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) ikinci taksitinin ödendiği temmuz ayında, bu ödemeleri kapsayan “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektöründe kredi kartlarıyla 3 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu değer 2016 yılının aynı dönemine göre %47 büyümeye denk gelirken, toplam kredi kartı ödemeleri içindeki vergi ödemeleri payı %4,7'den %5,5'e yükseldi. Bu artış kullanıcıların kredi kartlarını, bütçelerini daha verimli yönetebilmek için zorunlu ödemelerde (vergi, sigorta, BES vb.) daha etkin kullandığı bir ödeme aracı olarak konumlandırdığını gösteriyor.

Tablo 3: “Kamu-Vergi Ödemeleri” Sektörü- Kredi Kartı Ödemeleri
Kamu - Vergi Ödemeleri Sektörü 2016 Temmuz 2017 Temmuz Değişim
Kredi Kartları ile Yapılan Ödeme Tutarı (Milyar TL) 2,1 3,0 %47
Toplam Kredi Kartı Ödemeleri İçindeki Payı %4,7 %5,5  
 
Kartlarla yapılan vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı
İnternetten yapılan kartlı ödemeler incelendiğinde ise kamu ve vergi ödemelerinin %59'unun internetten yapıldığı görülüyor. 1,8 milyar TL'lik ödeme tutarı ile “Kamu-Vergi Ödemeleri” sektörü, temmuz ayında internetten en fazla ödeme yapılan sektör oldu.
 
Tablo 4: “Kamu-Vergi Ödemeleri” Sektörü Değerleri- İnternetten Kartlı Ödemeler
Kamu- Vergi Ödemeleri Sektörü 2017 Temmuz
İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) 1,8
İnternetten Yapılan Kartlı Ödemelerin Payı %59
 
 
 

 


İlgili Kişi
Ayşe Ekin Gündüz
Marjinal Porter Novelli
(212) 219 29 71
0533 921 43 53
ayseg@marjinal.com.tr


BKM hakkında
1990 yılında kurulan Bankalararası Kart Merkezi (BKM), halihazırda 28 banka ve iki banka dışı üyeye sahiptir. Bankaların operasyonlarını kolaylaştırma ve operasyonel süreçlerde verimliliği artırma odaklı faaliyetler yürüten BKM, ödeme sistemleri ekosistemine güvenli ve hızlı çözümler üreten teknoloji odaklı bir kurumdur. “Nakitsiz ödemeler toplumu” hedefini sahiplenen bir kurum olarak 2012 yılında Türkiye'nin ilk dijital cüzdanı BKM Express'i hizmete sunmuştur. Türkiye'de nakitsiz ödemeler toplumu hedefi bilincinin artmasına yönelik birçok tanıtım projesine ve iletişim kampanyasına imza atan BKM, sunduğu yenilikçi ödeme teknolojileri ve platformlarıyla da bu hedefe katkı sağlamaktadır. BKM, 2016 yılında Türkiye'nin ilk yerli kartlı ödeme şeması ve markası TROY'u da sektörün hizmetine sunmuştur. Bilgi için: www.bkm.com.tr


 


  Share  Paylaş
BKM
Hakkında
1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulan, hâlihazırda 29 bankanın üyesi olduğu Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) faaliyetleri, ödeme sistemleri içerisinde; nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmektir. Kredi kartı ve banka kartı uygulaması içinde bulunan bankalar arasında uygulanacak prosedürleri geliştirmek, standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak kararlar almak, Türkiye genelinde uygulamalar ile yurt içi kuralları oluşturmak, bankalar arasındaki takas ve hesaplaşmayı yürütmek, yurt dışı kuruluş ve komisyonlarla ilişkiler kurmak ve gerektiğinde üyelerini bu kuruluşlarda temsil etmek, halen her banka tarafından devam ettirilen işlemleri daha güvenli, süratli ve daha az maliyetli tek bir merkezden yürütmek, BKM’nin ana faaliyetleri arasında yer almaktadır. 2012 yılında hayata geçirilen BKM Express; BKM, bankalar ve e-ticaret dünyasının önde gelen firmalarıyla birlikte geliştirilen, İnternet alışverişlerini hızlı, kolay ve keyifli hale getiren bir ödeme sistemidir. Troy ile birlikte ise Türkiye kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başlamıştır ve BKM, 1 Nisan 2016 tarihinde “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi Troy”u hayata geçirmiştir. Şirket, 2023 yılında “nakitsiz bir toplum” hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.