Haberler / Tarih Vakfı Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
14.12.2018

Bültene ait dosyalar

Tarih Vakfı'ndan Türkiye'nin son 80 yılına ışık tutan Adalet Ağaoğlu'na özel etkinlik
 
Yazdıklarıyla Türkiye'nin 1930'lardan bu yana uzanan tarihini yorumlayan ve sosyo-politik yaşama katkıda bulunan Adalet Ağaoğlu, Tarih Vakfı'nın düzenlediği “Adalet Ağaoğlu Edebiyatına Çok Disiplinlilik ve Türkiye Çalışmaları Üzerinden Yaklaşmak” başlıklı etkinliğine katılıyor.
 
Kurulduğundan beri çağdaş ve bilimsel tarih anlayışının kabul görmesini sağlayarak, doğru iz bırakabilmek için çaba sarf eden Tarih Vakfı, 15 Aralık 2018, Cumartesi günü gerçekleştireceği “Adalet Ağaoğlu Edebiyatına Çok Disiplinlilik ve Türkiye Çalışmaları Üzerinden Yaklaşmak” başlıklı sempozyumda birçok tarihi, siyasi ve edebi konular ele alınacak. Etkinliğe Adalet Ağaoğlu da bizzat katılacak.
 
Gerçekleştirecekleri etkinliğin alanında çok disiplinli ilk çalışma olduğunu belirten Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan, şunları söyledi: “Yalnızca roman alanında değil, Türkçe edebiyatın birçok alanında en önemli kalemlerden ve vakfımızın mütevellilerinden Adalet Ağaoğlu'nun roman ve kısa öykülerinden oluşan kurmacaları, tiyatro oyunları, denemeleri ile anı, mektup ve günlük çalışmalarını içeren yaşam yazını ürünlerinin cevap aradığı ‘20 ve 21. Yüzyıl Türkiye'sinin sorun, dönem ve izlekleriyle nasıl bir etkileşim içerisindedir?' sorusuna sempozyumda yer alacak sunumlar, beşeri ve sosyal bilimler perspektifinden yeni açılımlar getirecek; bununla birlikte, akademinin sınırlarına kilitlenmeden, gerektiğinde disiplin aşırı yeni okumalar da sunacak.”

*Seminer programını ekte bulabilirsiniz.

 
Tarih: 15 Aralık Cumartesi
Saat: 10:45-17:00
Adres: Ragıp Gümüşpala Cad. Değirmen Sok. No:10, Eminönü, Fatih/İstanbul (Marmara Belediyeler Birliği Binası)

 
İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71

 
 www.tarihvakfi.org.tr
12 kişilik Girişim Kurulu'nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı'nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı'nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye'de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf'la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 


  Share  Paylaş
Tarih Vakfı
Hakkında
12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.