Haberler / Tarih Vakfı Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
14.11.2017

Bültene ait dosyalar

Tarih Vakfı Perşembe Konuşmaları'nın bu haftaki konuğu Foti Benlisoy
 
1917 Ekim Devrimi'nin yüzüncü senesi nedeniyle 2017 güz dönemini devrim üzerine sohbetlere ayıran Tarih Vakfı uzman konuşmacıları ağırlamaya devam ediyor. Bu haftanın konuğu Foti Benlisoy, “Ekim Devrimi: Felaket, Nostalji ve Ütopya” başlıklı konuşmasını yapacak.
 

Tarih Vakfı Perşembe Konuşmaları'nın dördüncü buluşmasında Foti Benlisoy, Ekim Devrimi'ne ilişkin bir dizi yaygın yanlış anlaşılmayı masaya yatıracak.
 
Benlisoy, “Ekim Devrimi: Felaket, Nostalji ve Ütopya” başlıklı konuşmasında devrimin, tarihin ‘normal' seyrini kesintiye uğratan ve kanlı trajedilere sebebiyet veren bir anomali olarak görülmesinin sonuçlarını tartışmaya açacak. Devrimi olumsuzlamanın kapitalizme alternatif toplumsal tasarımların itibarsızlaşmasına sebebiyet verdiğini savunan Benlisoy, bu durumun toplumsal mücadelelerde nasıl zihinsel bir bariyer işlevi gördüğünü anlatacak. 
 
“Aktüel siyasal ve sosyal mücadeleyle ütopya arasındaki bağın bütünüyle kopması, başka bir gelecek hayal etmenin siyasetle ilişkisinin kalmaması karşısında devrime dönmek, Ekim'i günümüze çağırmak, onu yeniden düşünmek elzem” diyen Benlisoy, Ekim Devrimi'ni, yıl dönümünde 'olmuş bitmiş', dolayısıyla kapanmış bir hadise olarak görmememiz gerektiğinin altını çiziyor.
 
16 Kasım tarihinde düzenlenecek olan panelde Ekim Devrimi filmler ve resimler aracılığıyla günümüze çağırılarak, yaygın bilinen yanlışlarla hesaplaşılacak.  

 
Tarih: 16 Kasım 2017
Saat: 18:30-20:30
Yer: Sarıdemir Mah. Ragıp Gümüşpala Cad. Değirmen Sok. No:10, Eminönü, 34134 Fatih/İstanbul, (Marmara Belediyeler Birliği Binası)

 
Foti Benlisoy Kimdir?
1976 doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde yürüttü. Birçok yazı ve makalesi Birikim, Toplum ve Bilim, Mesele, Gelecek, Yeniyol, Toplumsal Tarih, Tarih ve Toplum, Birgün ve Özgür Gündem gibi yayınlarda yayınlandı. Kahramanlar, Kurbanlar, Direnişçiler; Trakya ve Anadolu'daki Yunan Ordusunda Propaganda, Grev ve İsyan (2014), Türk Milliyetçiliğinde Katedilmemiş Bir Yol: 'Hıristiyan Türkler' ve Papa Eftim (2016), 21. Yüzyılın İlk Devrimci Dalgası; Fransa ve Yunanistan'dan Arap İsyanı, The Occupy Hareketleri ve Kürt Baharına (2012), Gezi Direnişi. Türkiye'nin Enteresan Başlangıcı (2013) isimli kitapları bulunmaktadır.

İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71 / 0534 764 86 42
mervea@marjinal.com.tr
 
www.tarihvakfi.org.tr
12 kişilik Girişim Kurulu'nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı'nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı'nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye'de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf'la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 


  Share  Paylaş
Tarih Vakfı
Hakkında
12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.