Haberler / Red Hat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
08.08.2017

Bültene ait dosyalar

Red Hat hibrit, çoklu bulut kurulumları ile Red Hat Enterprise Linux 7'nin son versiyonu arasında köprü kuruyor
Red Hat Enterprise Linux 7.4,güvenlik işlevini artırırken, Linux konteynerler karmaşık BT ortamlarını otomasyon yetenekleriyle zenginleştiriyor.
 
Dünyanın lider açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), yine dünya lideri kurumsal Linux platformu Red Hat Enterprise Linux 7.4'ü erişime açtığını duyurdu. Red Hat Enterprise Linux 7.4, BT karmaşıklığını azaltmak için tasarlanmış yeni otomasyon yetenekleri sunarken, geleneksel ve bulut yerlisi uygulamalarında iş yükü güvenliğini ve performansı da artırıyor. Böylece hem fiziksel sunucularda ve sanal makinelerde hem de genel, hibrit ve çoklu bulut işlemlerinde kurumsal BT'nin ihtiyaçlarına cevap veren güçlü ve esnek bir işletim sistemi sağlanıyor
 
Bu işletim sistemi, geleneksel fiziksel sunucular ve sanal makinelerden yeni nesil bulut hizmetlerine kadar kurum genelinde her yerde, kurulum ayak izlerini birbirine bağlayan kritik bir temel taşı olarak işlev görüyor. Red Hat Enterprise Linux 7.4, açık kaynak inovasyonunu kurumsal sınıf istikrarıyla bir araya getirerek dijital dönüşüme temel oluştururken, mevcut sistemleri ve iş yükleri de koruyor.
 
Red Hat Platform işkolundan sorumlu genel müdür ve başkan yardımcısı Jim Totton, “Modern kurumlar sadece fiziksel sunucuları ya da bulut hizmetlerini temel almayacak, dijital dönüşüme giden yol dört farklı dijital ayak izinin tümünü içerecek. Dünyanın lider kurumsal Linux platformunun son versiyonu, bu kurulum metodolojilerinin her birini yeni güvenlik ve performans özellikleriyle donatıyor; yeni otomasyon yetenekleri sayesinde ise heterojen veri merkezlerine özgü karmaşıklıkları gideriyor” dedi
 
Güvenlik özellikleri
BT altyapısına yönelen tehditler arttıkça, kurumlar, ihlalleri önlemek ve zayıf noktalarını daha etkin yönetebilmek için yazılım yığınlarında güvenlik inovasyonlarına ihtiyaç duyuyorlar.  Bu inovasyon işletim sistemi seviyesinde başlıyor ve Red Hat Enterprise Linux 7.4, gerek bulut yerlisi gerekse geleneksel kritik iş yükleri için daha emniyetli üretim ortamı yaratmak için tasarlanan yeni ve zengin özelliklerle birlikte geliyor:
  • Denetim sisteminin kütüğüne alınan olayları yöneticilerin süzmesini kolaylaştıran ve kritik olaylarla ilgili daha çok bilgi toplayarak büyük miktardaki kayıtları yorumlayan güncelleştirilmiş denetim yetenekleri.
  • USB Guard: Tak-çalıştır cihazlar üzerinde daha iyi kontrol sağlayan bu özellik, kullanıcıların  hem veri sızıntılarını hem de veri püskürtmelerini sınırlamalarına yardımcı oluyor.
  • Konteyner güvenliğini yükseltme işlevi ve SELinux ile OverlayFS desteği, arka plandaki dosya sistemini koruyor ve docker kullanma yeteneği veriyor; ayrıca ayrıntılara erişim kontrolü için ad boşluklarını birlikte kullanıyor.
 
Performans
Modern iş uygulamaları daha fazla bant genişliği ve depolama kapasitesi gerektiriyor. Bu da geleneksel sistemlere ve donanımlara bir performans baskısı getiriyor. Hem modernleşmek hem de kurumlarının BT altyapılarını güçlendirmek isteyen kurumların ihtiyacı için tasarlanan Red hat Enterprise Linux 7, ağ bağlantıları ve depolama performansını artırmak için yaratılan yeni özellikler sunuyor:
 
  • NVMe Over Fabric desteği sayesinde müşteriler daha büyük esneklik kazanıyor ve Ethernet veya Infiniband altyapıları üzerindeki veri merkezlerinde konuşlanan yüksek performanslı NVMe depolama cihazlarına erişirken ek yükler azalıyor.
  • Genel buluta kurulan Red Hat Enterprise Linux performansında genel iyileştirmeler; bunlar arasında ön yükleme sürelerinin azalarak kritik iş uygulamalarının daha hızlı başlatılabilmesi ve yeni ağ yetenekleri kazandırmak için Amazon Web Services (AWS) üzerinde Elastic Network Adapter (ENA) desteği öne çıkıyor.
 
Linux Konteynerler ve Red Hat Enterprise Linux Atomic Host
Linux konteynerleri işletmelerin modern uygulamalar geliştirme, kurma ve yönetme şekillerinde bir evrim geçirilmesini sağlayarak kurumların uygulama yaşam döngülerinin yönetiminde esnekliği artırıyor, uygulama geliştirme ve operasyonel verimi üst seviyelere taşıyor. Red Hat Enterprise Linux 7.4'ü temel alan Red Hat Enterprise Linux Atomic Host'un son versiyonu, kurumsal sınıf Linux konteynerlere daha da zengin özellikler katıyor:
  • SELinux ve OverlayFS  için sağlanan entegre desteğin yanı sıra overlay2 depolama grafik sürücü için de verilen tam destek sayesinde performanstan ödün vermeden artırılmış güvenlik.
  • Rpm-ostree ile paket katmanlamaya tam destek:  Böylece  ana işletim sistemine denetim aracıları ve sürücüler gibi yeni paketlerin eklenmesini sağlanıyor.
  • Technology Preview ile birlikte LiveFS'in eklenmesi kullanıcıların sistemi yeniden yüklemeden güvenlik güncellemelerini ve katman paketlerini kurmalarını sağlıyor.
 
Yönetim ve Otomasyon
Çıplak metalden buluta kadar geniş bir yelpazeye yayılan veri merkezi ayak izleri ve BT ortamlarının kontrol altına alınmasıyla ilgili karmaşıklıklar artmaya devam ediyor. Red Hat Enterprise Linux  7.4, Ansible Tower  ile çalışan Red Hat Satellite ve otomasyon yeteneklerine ek olarak bir de Technology Preview adı altında Red Hat Kurumsal Linux Sistem Rollerini de tanıtıyor. Sistem Rolleri Red Hat Enterprise Linux'un tüm ana versiyonlarında ortak yönetim sağlıyor; böylece, sadece bir kez oluşturularak geniş kapsamlı ve heterojen Red Hat Linux kurulumlarında yeni bir değişiklik yapmaya gerek olmadan kullanılan Ansible otomasyonu ile iş akışını otomatikleştiriyor.
 
Çoklu mimariler için Red Hat Enterprise Linux
Konu veri merkez altyapısı ise Red Hat, müşterilerinin seçimlerine bağlı kalmayı sürdürüyor. Red Hat Enterprise Linux 7.4, bu taahhüdünü, IBM Power, IBM z Systems ve 64-bit ARM (Development Preview olarak) dahil birçok mimari ile birlikte işlev görerek yerine getiriyor.  Bu sürüm, IBM Power Little Endian mimarisine yönelik olarak High Availability ve Resilient Storage Add-Ons'un yanı sıra Open Container Initiative (OCI) işleyiş süresi ve görsel format desteği de veriyor.  
 
İlgili Kişi
Esra Şavkın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
esras@marjinal.com.tr
 
Red Hat hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek perfor-manslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına ha-zırlamaya yardımcı olur. http://www.redhat.com
 


  Share  Paylaş
Red Hat
Hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına hazırlamaya yardımcı olur.