Haberler / Red Hat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
28.05.2018

Bültene ait dosyalar

Red Hat hibrit bulut omurgasını Red Hat Enterprise Linux'un son sürümüyle güçlendiriyor
 
Red Hat Enterprise Linux 7.5 hibrit bulut ortamlarına istikrar getirirken, her ölçekte artırılmış güvenlik, Windows için karşılıklı işlerlik ve düşük maliyetli depolama gibi avantajlar da sağlıyor.
 
Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), yine dünya lideri kurumsal Linux platformunun en son sürümü olan Red Hat Enterprise Linux 7.5'un kullanıma açıldığını duyurdu. Hibrit bulut ortamlarında istikrarlı bir temel işlev gören Red Hat Enterprise Linux 7.5 zenginleştirilmiş güvenlik ve uyum kontrolleri, depolama maliyetini düşüren araçlar ve geliştirilmiş kullanım özelliklerinin yanı sıra, gerek sahada gerekse Microsoft Azure'da Microsoft Windows altyapısıyla  daha ileri seviyede entegrasyon nitelikleri taşıyor.
 
Artık BT ayak izleri, çıplak metalden özel ve genel bulutlara kadar çok geniş bir ortam yelpazesine yayılırken, kurumlar, mevcut altyapı ve uygulama yatırımlarını yeni çıkan dijital teknolojilerle eşleştirme gereği duyuyorlar. Red Hat Enterprise Linux 7.5, kurumlara bu konuda çözüm getirirken altyapı karmaşıklığını ve bundan doğan maliyetleri azaltmakla kalmıyor, hibrit BT ortamlarının yönetimini de kolaylaştırıyor.
 
Red Hat Platform Mühendisliğinden sorumlu Başkan Yardımcısı Denise Dumas son sürümü şöyle değerlendiriyor: “Kurumsal BT'nin geleceği yalnızca veri merkezinde veya genel bulutta değil, BT'nin dört ayak izini oluşturan fiziksel, sanal, özel bulut ve genel bulutu kapsayan bir bileşkede de yatıyor. Red Hat Enterprise Linux bu ayak izleri üzerinde ölçeklenebilir, esnek ve sağlam bir köprü görevi görüyor ve dünyanın lider kurumsal Linux platformu olan bu platform, istenen ölçekte güvenlikten artırılmış depolama kapasitesine ve kurumdaki hibrit bulutu ileri seviyelere taşımaya kadar pek çok yeni yetenek de sağlıyor,” diyor.
 
 
Zenginleştirilmiş hibrit bulut güvenliği ve uyumu
Hibrit BT ortamları, kurumlara önemli yeni yetenekler sağlarken aynı zamanda eşi görülmemiş güvenlik güçlükleri de getiriyor. Artık BT ekipleri hizmete alım noktalarında birden çok ayak izi üzerindeki güvenlik meseleleriyle baş etmek zorunda kalıyor. Hibrit bilişimin farklı güvenlik ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilen Red Hat Enterprise Linux 7.5, iyileştirilmiş yazılım güvenlik kontrolleriyle risk azaltırken, BT operasyonlarını engelleyen değil tamamlayan bir işlev olarak yerini alıyor.
 
Bu kontrollerin en önemli bileşenlerinden biri de  Red Hat Ansible Automation ve OpenSCAP entegrasyonu aracılığıyla gelen güvenlik otomasyonu. Bu özellik, Ansible Playbook'ların doğrudan doğruya OpenSCAP taramalarından yaratılabilmesi için tasarlandı; böylece hibrit bulut ortamlarındaki iyileştirmeler daha hızlı ve istikrarlı yapılabilecek. Veri hacimlerinde otomatik kod çözümünü destekleyen Network-Bound Disk Encryption (ağ içi disk şifrelemesi) üzerindeki yeniliklerle farklı ortamlardaki hassas veriler de artık daha iyi korunacak.
 
Geliştirilmiş depolama performansı ve etkinliği
Kurumlar, hem hibrit bulut uygulamalarını desteklemek hem de genel maliyeti düşürmek için mevcut BT yatırımlarını genişletmek istediklerinde depolama optimizasyonu  genelde en önemli strateji bileşeni olarak karşılarına çıkıyor. Red Hat Enterprise Linux 7.5'in içerdiği sanal veri iyileştiricisi (VDO) bu konuda onlara yardımcı oluyor; Red Hat'in kendi araştırmasına göre VDO, sahada ve bulutta veri depolama maliyetlerini yüzde 83 oranında düşürmek için tasarlandı. VDO, gereksiz verileri azaltarak, veriler diske girmeden onları tekilleştirip sıkıştırıyor ve depolama kapasitesini en etkin seviyeye getiriyor.
 
Sadeleştirilmiş yönetim
Red Hat Enterprise Linux 7.5; sistem yönetimi gibi karmaşık görevleri kokpit yönetici konsolu üzerindeki zenginleştirmelerle kolaylaştırıyor ve böylece yeni Linux sistem yöneticilerinin, teknik destek ekibinin ve geliştiricilerin öğrenme zamanlarını kısaltıyor. Basitleştirilmiş web ara yüzü olarak gelen bu iyileştirmeler, Linux tabanlı sistemleri, örneğin ağ ve depolama kurulumlarını yönetirken karşılaşılan sorunları azaltmak üzere tasarlandı.
 
Buna ek olarak, Red Hat Enterprise 7.5 ile Windows tabanlı altyapıya entegrasyon ve yeni işlevler de geliyor. Buna, Windows Sunucu uygulamaları, Microsoft Azure ile daha güvenli veri transferleri ve karmaşık Microsoft Active Directory mimarileri ile iletişim ve iyileştirilmiş yönetim de dahil. Tüm bunlar, Red Hat Enterprise 7.5 uygulamalarının ölçeklendirilebilirliği ve esnekliği ile mevcut Windows tabanlı BT yatırımları arasında köprü kurmak isteyen kurumların daha yumuşak bir geçiş yapmalarına yardımcı oluyor.
 
Üretime hazır Linux konteynerler
Konteynerleştirilmiş uygulamalar ve konteyner-tabanlı altyapılar genelde birçok dijital dönüşüm stratejilerinin temel bileşenini oluştururken, Red Hat Enterprise Linux 7.5, konteyner tabanlı teknolojileri üretime hazır hale getirme alanında Red Hat liderliğinin altını bir kez daha çiziyor. Daha detaylı güvenlik ve sunucu katmanı erişim kontrolleri ile proaktif güvenlik ve uyum konfigürasyonu yaparak konteyner güvenliği zenginleştirildi.
 
Red Hat Enterprise Linux 7.5 ayrıca, tam konteyner çalışma süresi  veya arka planda çalışan prosedürlere gerek olmadan Linux konteyner imajları yaratmak ve değiştirmek isteyen geliştiriciler için tasarlanmış bir açık kaynak hizmeti olan Buildah'a da tam destek veriyor. Böylece tam bir konteyner motoru çalıştırmaya gerek olmadan konteynerleştirilmiş  uygulamaları daha çabuk kurmak ve hizmete almak isteyen BT ekiplerine yardımcı oluyor. Aynı zamanda saldırı yüzeyini daraltıyor, üretimde gerekmeyen bir konteyner motorunun sistemde çalışması gereğini ortadan kaldırıyor.
 
Farklı mimariler üzerinde erişim kolaylığı
Bilişim mimarisinde müşteri seçimlerine yeni destekler sağlayan Red Hat Enterprise Linux 7.5;  x86, IBM Power, IBM z Systems ve 64-bit Arm dahil tüm mimariler üzerinde kullanılabiliyor. Sürüm ayrıca, tek-sunuculu KVM sanallaştırma, Açık Konteyner İnisiyatifi (OCI) formatlı çalışma ortamı ve IBM Z Sistemlerine görüntü temeli  desteği de veriyor.
 
Red Hat Enterprise Linux 7.5 şu anda Red Hat Customer Portal üzerinden, aktif Red Hat Enterprise Linux aboneliği olan tüm müşterilere sunuluyor.
 
İlgili Kişi 
Esra Şavkın 
Marjinal Porter Novelli 
0212 219 29 71 
esras@marjinal.com.tr 
 
Red Hat hakkında 
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına hazırlamaya yardımcı olur. http://www.redhat.com
 
 
 
 


  Share  Paylaş
Red Hat
Hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına hazırlamaya yardımcı olur.