Haberler / Tarih Vakfı Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
16.05.2017

Bültene ait dosyalar

Olağanüstü Akademi Konferansları'nda bu hafta: Türkiye'de Muhafazakarlık

Tarih Vakfı tarafından düzenlenen ve KHK'larla ihraç edilen akademisyenlere davet niteligi taşıyan Olağanüstü Akademi Konferansları 18 Mayıs Perşembe günü, “Türkiye'de Muhafazakarlık: Kavram ve Gündelik Hayat” başlıklı sunumla devam edecek. Sunum, 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Yüksel Taşkın ve Baran Alp Uncu tarafından yapılacak.
 
"Türkiye'de Muhafazakarlık: Kavram ve Gündelik Hayat" başlıklı sunumda ele alınacak sorular şöyle:
 
  • Muhafazakarlık kavramı Türkiye örneği için ne kadar açıklayıcı?
  • Muhafazakar modernleşme, milliyetçi muhafazakarlık, İslamcılık gibi kavramlar, hangi eksikleri tamamlıyor?
  • Soğuk Savaş sonrasında muhafazakarlık/muhafazakar kesimlerin sınıflandırılması neden sorunlu?
  • Yukarıdan ve dışarıdan tanımlanan muhafazakarlık kategorisi ile aşağıdan ve içeriden tanımlanan muhafazakar kimliğin arasındaki olası çatışma ve çelişkiler neler?
  • Ak Parti dönemiyle beraber muhafazakarlık kavramı ne ölçüde anlamlı?
  • Muhafazakarlık bavulunda yan yana gelmeleri zor kesimler mi var?
  • Türkiye'nin siyaset sosyolojisi, muhafazakar kesimde çatlaklar, ayrışmalar olduğuna/ olacağına mı işaret ediyor?
  • Muhafazakar kesimin gençlerine bakmak neden yararlı olabilir?
 
 
Tarih: 18 Mayıs Perşembe
Saat: 18.30
Yer: Tarih Vakfı, Ragıp Gümüşpala Caddesi No: 10, Eminönü (Marmara Belediyeler Birliği Binası)

 
İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli              
0212 219 29 71
mervea@marjinal.com.tr
 
www.tarihvakfi.org.tr
12 kişilik Girişim Kurulu'nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı'nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı'nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye'de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf'la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

 


  Share  Paylaş
Tarih Vakfı
Hakkında
12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.