Haberler / Tarih Vakfı Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
06.04.2017

Bültene ait dosyalar

Olağanüstü Akademi Konferansları “Kamusuz Demokrasinin Sonu” başlıklı oturumla devam ediyor
 
Tarih Vakfı tarafından düzenlenen ve KHK'larla ihraç edilen akademisyenlere davet niteligi taşıyan Olağanüstü Akademi Konferansları 10 Nisan Pazartesi günü,  “Kamusuz Demokrasinin Sonu” başlıklı sunumla devam edecek. 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Nilgün Toker Kılınç ve Dr. Serdar Tekin tarafından yapılacak sunumda kamusuzlaşma süreçlerinin Türkiye'de "demokrasi" ve "anayasa" açısından ne anlama geldiği tartışılacak.

Olağanüstü Akademi Konferansları kapsamındaki “Kamusuz Demokrasinin Sonu” başlıklı sunum, Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu siyasal krizin ve söz konusu krizin yapıtaşlarının "kamusuzlaşma" kavramından hareketle yorumlayabileceği varsayımına dayanıyor. Sunumda kamusuzlaşma kavramını birbiriyle çeşitli biçimlerde ilişkili üç sürece işaret etmek üzere kullanılacak: (1) kamu yararına karşı piyasanın üstünlüğü, (2) kamusal alanın erozyonu ve popülist/plebisiter siyasetin yükselişi, (3) kamu gücünün hukuksuzlaşması. Bu kavramsal çerçeveden hareketle sunumda, kamusuzlaşma süreçlerinin Türkiye'de "demokrasi" ve "anayasa" açısından ne anlama geldiğinin tartışılması amaçlanıyor.
 
Prof. Dr.Nilgün Toker Kılınç hakkında
Doktorasını siyaset felsefesi alanında Paris VIII Saint Denis Üniversitesi'nde tamamladı. 6 Ocak 2017 tarihli KHK ile Ege Üniversitesi'nden ihraç edildiğinde Felsefe Bölümü'nün başkanlığını yürütüyordu. Politika ve Sorumluluk (Birikim Yayınları, 2012) kitabının yazarıdır.
 
Dr. Serdar Tekin hakkında
Doktorasını siyaset kuramı alanında Toronto Üniversitesi'nde tamamladı. 6 Ocak 2017 tarihli KHK ile Ege Üniversitesi'nden ihraç edildiğinde Felsefe Bölümü'nde öğretim üyesiydi. Founding Acts: Constitutional Origins in a Democratic Age (Penn Press, 2016) kitabının yazarıdır.
 
Tarih: 10 Nisan Pazartesi
Saat: 18.30
Yer: Tarih Vakfı, Ragıp Gümüşpala Caddesi No: 10, Eminönü (Marmara Belediyeler Birliği Binası)
 
İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli              
0212 219 29 71
mervea@marjinal.com.tr
 
www.tarihvakfi.org.tr
12 kişilik Girişim Kurulu'nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı'nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı'nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye'de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf'la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 
 


  Share  Paylaş
Tarih Vakfı
Hakkında
12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.